علت روشن نشدن مایکروفر

4 دلیل اصلی روشن نشدن مایکروفر


امروزه مایکروفر به دلیل سرعت بخشیدن به فرآیند پخت یا گرم کردن غذا، از محبوبیت بالایی در میان وسایل آشپزخانه برخوردار است. اما گاهی ممکن است دچار مشکلاتی در قطعات فنی شود که نیاز به حضور یک تکنسین حرفه ای را می‌طلبد. یکی از مشکلات رایج مایکروفر یا همان مایکروویو که در این مقاله از پیشگامان سرویس به بررسی آن می‌پردازیم، 4 دلیل اصلی روشن نشدن مایکروفر می‌باشد. یکی از مهم ترین دلایل این اتفاق مربوط به برد اصلی دستگاه و میکروسوییچ های درب دستگاه می باشد. مایکروفر به دلیلی داشتن ترانس برق فشار قوی حتما باید توسط تکنسین فنی بررسی و عیب یابی شود و توصیه میکنیم به هیچ وجه خودتان جهت عیب یابی دستگاه اقدام نکنید چون ممکن است باعث برق گرفتگی شود. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید و در صورت بروز هر گونه مشکل در عملکرد مایکروفر با کارشناسان پیشگامان سرویس تماس (07138330976 ) حاصل فرمایید. 

1- خراب بودن میکروسوییچ درب

یکی از مهم ترین دلایل روشن نشدن مایکروفر، معیوب بودن میکروسوییچ درب می‌باشد. چون تمامی میکروسوییچ های درب به صورت متوالی در مدار دستگاه تعبیه شده اند، در صورتی که یکی از آنها سوخته باشد مایکروفر روشن نخواهد شد. عملکرد سوئیچ های درب به این صورت است که وقتی درب مایکروویو بسته میشود شروع به کار میکنند و هنگامی که درب مایکروفر باز میشود، جریان برق را قطع میکنند.

نکته قابل توجه این که ممکن است همه اجزای مایکروفر سالم به نظر برسند ولی دستگاه روشن نشود، در این حالت محتمل‌ترین علت همان خراب بودن میکروسوئیچ درب است. در این صورت با تکنسین های حرفه ای  پیشگامان سرویس در بخش تعمیرات مایکروفر و سولاردوم تماس حاصل فرمایید یا اگر تصمیم گرفتید در منزل میکروسوییچ ها را تست کنید، حتما دستگاه را از برق بکشید و به کمک یک مولتی متر این کار را انجام دهید.

2- خراب بودن فیوز شیشه ای

علت دیگری که باعث میشود مایکروفر روشن نشود مربوط به فیوز شیشه ای دستگاه است. این قسمت از دیگر قسمت‌های مایکروویو در بار نوسانات برق محافظت می‌کند و وقتی نوسان برق شدید پیش بیاید به طور کامل می‌سوزد و یا مایکروفر دیگر کار نخواهد کرد. برای دسترسی به فیوز سرامیکی، که در داخل محفظه‌ی مایکروفر در کنار سیم‌ها قرار دارد، ابتدا برق مایکروفر را از پریز قطع کنید و قاب مایکروفر را در بیاورید. برای تست فیوز می‌توانید از مولتی‌متر استفاده کنید. فیوز سوخته به طور قطع باید تعویض گردد و قابل تعمیر نمی باشد. اگر علت سوختن فیوز نوسانات برق ورودی به مایکروفر باشد می‌توانید به راحتی آن را تعویض کنید و اگر مشکل از خود دستگاه باشد باید مگنترون، دیوید، خازن و های ولتاژ را هم تست کنید. در بعضی مایکروفر های اینورتر به دلیل نداشتن فیوز، برد اصلی آسیب میبیند.

4 دلیل اصلی روشن نشدن مایکروفر

علت روشن نشدن مایکروفر

3- خرابی قفل درب

اگر درب مایکروفر به درستی قفل نشود دستگاه روشن نمیشود. قفل درب مایکروویو از دو بخش تشکیل شده است: میکروسوییچ، قلاب. قلاب از درب بیرون زده و در نگهدارنده ی سوئیچ درب قرار دارد که به قاب ماکروویو سوار شده است. قلاب ها برای تامین نیرو ازکنترل ها با کلید های درب ها تماس می گیرند و همچنین روی نگهدارنده قفل می کنند تا درب بسته شود. قفل درب معمولا از پلاستیک ساخته شده که به درب می چسبند و سوئیچ درب را در هنگام بسته بودن درب درگیر می کنند و بقیه ی کنترل ها را برای تغذیه ماکروویو سیگنال می کنند و معمولا دارای چشمه ای متصل به منظور ایجاد تنش به سمت پایین برای نگه داشتن قلاب ها می باشد. اگر هر کدام از قلاب ها خراب باشند ممکن است درب بسته نشود. اگرهر گونه علائمی از قبیل ترک خوردگی، سایش، تغییر رنگ در مونتاژ قفل درب مشاهده کردید لازم است که قفل درب را عوض کنید. برای این کار باید پنل درب را جدا کنید تا به قفل درب دسترسی داشته باشید. پنل داخلی توسط بست های پلاستیکی بسته شده اند بنابراین موقع باز کردن احتیاط کنید.

4- سوختن ترانس های ولتاژ

عملکرد ترانس های ولتاژ در مایکروفر به این صورت است که توان ac را به توان dc تبدیل میکنند و ولتاژ را تا حد لازم بالا می برند. چرا که مگنترون برای تولید امواج و گرم کردن غذا به این امواج نیاز دارد. بنابراین در صورت خراب بودن ترانس، مگنترون ولتاژ کافی برای گرم کردن غذا دریافت نمیکند. در صورت سوختن ترانس ولتاژ باید آن را تعویض کنید چون قابل تعمیر نمی باشد. 4 دلیل اصلی روشن نشدن مایکروفر

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0 0 رای ها
Article Rating